Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov’un Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadyr Japarov’la görüşmesine ilişkin basın açıklaması

Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov’un Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadyr Japarov’la görüşmesine ilişkin basın açıklaması
REKLAM ALANI
12.04.2024
A+
A-

No:154/24, Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov’un Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadyr Japarov’la görüşmesine ilişkin basın açıklaması

 

 

 

 

Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Kırgız Cumhuriyeti’ne yaptığı resmi ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Sadyr Japarov tarafından kabul edildi.

Toplantıda Bakan Ceyhun Bayramov, ülkemiz ile tarihi, kültürel ve dini ortak noktaları paylaştığımız kardeş Kırgız Cumhuriyeti arasında kurulan stratejik ortaklık ilişkilerinin her geçen gün içerik olarak güçlenip zenginleştiğini vurguladı.

Ülkelerimiz arasındaki aktif siyasi diyaloğun ticari-ekonomik, insani, kültürel, eğitim ve diğer alanlardaki başarılı ikili işbirliğimizi belirlediğine dikkat çekildi.

Kırgızistan’ın da aralarında bulunduğu Orta Asya ülkelerinin Orta Koridor’un geçiş fırsatlarından faydalanmasının, iki ülke arasındaki ekonomik iş birliğinin güçlenmesini teşvik edeceği kaydedildi.

BM, Türk Devletleri Teşkilatı, İslam İşbirliği Teşkilatı ve diğer platformlar başta olmak üzere uluslararası ve bölgesel kuruluşlar çerçevesinde ülkelerimiz arasında koordineli faaliyetlerin ve karşılıklı desteğin sürdürülmesinin önemi vurgulandı. Türk Devletleri Teşkilatı’nın temmuz ayında Şuşa’da, ekim ayında ise Kırgızistan’da yapacağı resmi ve gayri resmi zirvelerin önemine dikkat çekildi.

 

 

Azerbaycan’ın bu yıl BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (COP29) Taraflar Konferansı’nın 29. oturumuna ev sahipliği yapacağı ve bu çerçevede ülkemiz ile Kırgızistan arasında aktif işbirliği için ek bir fırsatın ortaya çıktığı vurgulanıyor.

Azerbaycan’ın kurtarılan topraklarında yürütülen restorasyon ve imar çalışmalarından bahseden Ceyhun Bayramov, Kırgız Cumhuriyeti’ne Ağdam’ın Hızırlı köyünde ortaokul inşa etme kararından dolayı teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Sadyr Japarov, devletlerarası ilişkilerimizin son yıllarda derinleştiğini ve Devletlerarası Konseyin devlet başkanları düzeyindeki faaliyetlerinden memnun olduğunu söyledi.

Dinamik bir şekilde gelişen ve güçlenen ikili ilişkilerimizin parlamentolar, hükümetler ve saha bakanlıkları arasındaki karşılıklı faaliyetlerin genişletilmesine fırsat sağladığı vurgulandı.

Taraflar, Kırgızistan Cumhurbaşkanının ülkemize yapacağı ziyaretle ilgili konularda görüş alışverişinde bulundu.

 

 

Paylaş
BÜTÜN HABERLER

kaynak:https://mfa.gov.az/az/news/no15424

REKLAM ALANI